Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Holandia: rowerzyści, uważajcie!

Holandia: rowerzyści, uważajcie!

Holandia zaraz obok tulipanów i wiatraków kojarzona jest  na świecie z licznych rowerzystów. Nie ma drugiego takiego kraju, w którym rowerów jest więcej niż mieszkańców, a sieć dróg rowerowych jest tak dobrze rozbudowana. Zdarza się nawet, że rowery mają tu pierwszeństwo przed innymi pojazdami.

Rower, zaraz po samochodzie, jest najpopularniejszym środkiem komunikacji w Holandii. Aż 1/4 podróży odbywana jest tu właśnie nim. Na wiosnę, dzięki sprzyjającej pogodzie, liczba ta wzrasta znacząco. W związku z tym na trasach rowerowych wzrasta również niebezpieczeństwo.

Zatłoczone ścieżki rowerowe

Już w 2016 r. Holenderski instytut bezpieczeństwa drogowego SWOV dostrzegł problem związany z nadmiarem rowerów i niedostatkiem ścieżek rowerowych. Najbardziej zatłoczone są centra dużych miast, gdzie miejsc, w których można poruszać się jednośladami w porównaniu do rowerzystów jest najmniej. Dodatkowym problemem jest brak parkingów rowerowych.

Nieodpowiednie zachowania rowerzystów

Większość rowerzystów uważa, że skoro wybrali rower zamiast samochodu, mogą bezkarnie poruszać się po drogach. Niestety ostatnimi czasy obserwuje się wzrost wypadków, do których dochodzi pomiędzy dwójką rowerzystów. Wiele z nich spowodowanych jest korzystaniem podczas jazdy z telefonu komórkowego, braku obserwacji innych pojazdów, rozglądania się podczas jazdy w celu sprawdzenia, czy można bezpiecznie skręcić, a także jazdą pod prąd. Dodatkowo Holendrzy nie używają dzwonków rowerowych oraz nie montują świateł.

Brak zabezpieczeń

Oczywiście brak odpowiedniego zapięcia do roweru i zostawianie go w nieodpowiednim miejscu nie jest zagrożeniem drogowym, ale zawsze należy pamiętać o zabezpieczaniu roweru przed kradzieżą – w Holandii kradzionych jest bowiem prawie milion rowerów rocznie!

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!