Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

HOLANDIA | Holenderskie agencje pod lupą

HOLANDIA | Holenderskie agencje pod lupą

HOLANDIA | Z tygodnia na tydzień rośnie liczba Polaków wyjeżdżających do pracy przy zbiorach w Holandii. Zanim sezon rozpocznie się na dobre, holenderskie władze postanowiły przyjrzeć się tamtejszym agencjom i sprawdzić czy działają one legalnie i nie oszukują.

            W ostatnich tygodniach powstało też Biuro Skarg na Nieuczciwe Agencje Pośrednictwa Pracy (Meldpunt Malafide Uitzendbureaus). Skargi do Biura można zgłaszać za pośrednictwem bezpłatnego telefonu 0800-5151, a także listownie lub przez internet (www.inspectieszw.nl)

            W Holandii działa około 6,5 tys. nielegalnych agencji zatrudnienia. Większość z nich działa w sektorze rolniczym i ogrodniczym. Aby się ustrzec przed nimi korzystaj z usług biur zrzeszonych w branżowych organizacjach:

VIA- lista członków

ABU- lista członków

NBBU- lista członków

 

Tak duża liczba nielegalnych agencji zatrudnienia to efekt liberalizacji przepisów w sektorze pośrednictwa pracy, którą dokonano w Holandii w latach 90-tych. Zniesienie certyfikatów i ograniczeń w dostępie do tego rynku przyciągnęło do branży setki oszustów liczących na szybkie i łatwe zyski zdobywane kosztem szukających pracy imigrantów. Większość nielegalnych biur wykorzystujących zagranicznych pracowników prowadzonych jest przez obywateli Turcji. Pomimo ostrzeżeń nadal wielu naszych rodaków daje się wykorzystać.

            Do najczęstszych nadużyć popełnianych przez nielegalne agencje należy zaniżanie stawek, wliczanie do nich dodatków wakacyjnych, nieprzestrzeganie zasad dotyczących płacy minimalnej, niewypłacanie pieniędzy za nadgodziny oraz pobieranie wygórowanych opłat za zakwaterowanie. Częstą praktyką jest też nakładanie kar za rzekome porzucenie pracy i potrącanie pieniędzy z wynagrodzenia.

            Od kilku lat na holenderskim rynku pracy można też zauważyć zaostrzającą się konkurencje pomiędzy agencjami zatrudnienia. Nie brakuje biur, które dla pozyskania jak największej liczby zakładów gotowe są zaproponować pracodawcom niewiarygodnie korzystne warunki współpracy. Odbija się to potem na pracownikach, którzy mieszkają w fatalnych warunkach lub płacą za zakwaterowanie zawyżone opłaty. W wielu przepadkach firmy, które skusiły się pozornie lepszą ofertą, a potem zawiodły się na usługach nowej agencji powracają do współpracy z poprzednim biurem.

            Jeśli rekrutację prowadzi pełnomocnik agencji na terenie Polski, wówczas taką agencję można sprawdzić w rejestrze agencji zatrudnienia KRAZ. Często bardzo pomocnym jest sprawdzenie opinii potencjalnego pracodawcy na forach czy po prostu w wyszukiwarce google.

sibi

 

Źródło: Praca i nauka za granicą,nr 217, 11 kwiecień 2012r. oraz materiały własne

www.pracainauka.pl

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!