Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Dzień próbny u szwajcarskiego szefa

Dzień próbny u szwajcarskiego szefa

Szwajcarski Schnuppertag, czyli praca na próbę, to jeden z ważnych elementów rekrutacji. Mamy okazję poznać zespół i zaprezentować się z jak najlepszej strony.

 

Starając się o pracę w Szwajcarii, musimy przebrnąć przez często długi i wieloetapowy proces rekrutacji. Selekcja CV, rozmowa kwalifikacyjna – to standardowe procedury. Oprócz tego w wielu szwajcarskich firmach praktykuje się tzw. Schnuppertag. Słowo „schnuppern” oznacza po niemiecku obwąchiwać coś, stąd też nazwa oznaczająca dzień próbny, podczas którego możemy niejako powęszyć w potencjalnym miejscu pracy, poznać swojego przyszłego szefa i współpracowników. To także okazja dla pracodawcy, aby przyjrzeć się nowej osobie z bliska i poobserwować, jak sobie radzi w kontaktach z zespołem.

 

Praca za darmo

Taka próba trwa zazwyczaj od kilku godzin do nawet kilku dni, które spędzamy w miejscu pracy, przypatrując się obowiązkom zawodowym na stanowisku, o które się staramy. Z reguły za Schnuppertag nie otrzymuje się wynagrodzenia. W zależności od polityki rekrutacyjnej firmy możemy się niekiedy spodziewać zwrotu kosztów przejazdu czy małego upominku na koniec naszego dnia próbnego. Uważajmy na różnicę między Schnuppertag a Probearbeit. Jeśli w czasie próbnym zostały nam powierzone jakieś obowiązki i wykonywaliśmy samodzielnie pełnoprawną pracę, mamy prawo upomnieć się o zapłatę. Zdarza się, np. w gastronomii, że nagminnie przyjmuje się kolejne osoby na próbę jako darmowych pracowników bez zamiaru ich późniejszego zatrudnienia. Szybko się zorientujemy, czy pracodawca chce nas po prostu lepiej poznać, czy będzie próbował od razu zagonić nas do pracy. Wyjątkiem są osoby zarejestrowane w RAV, szwajcarskim pośredniaku, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych. Zgodnie z prawem nie mogą one otrzymywać wynagrodzenia za pracę próbną. Podobna zasada dotyczy tych, którzy są zatrudnieni, a na swój Schnuppertag wzięli dzień wolny w dotychczasowej pracy. Im również nie przysługuje dodatkowa zapłata.

 

Stalowe nerwy

Jeśli na ostatnim etapie rekrutacji zostaliśmy zaproszeni na dzień próbny, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze – punktualność. Szwajcarscy pracodawcy bardzo cenią sobie dyscyplinę. Żeby zrobić dobre pierwsze wrażenie, lepiej jest przyjść trochę wcześniej, niż się spóźnić. Druga ważna rada – wykazujmy inicjatywę i zainteresowanie. Zadawajmy pytania, róbmy notatki – niech pracodawca widzi, że zależy nam na tym, aby zdobyć zatrudnienie. Starajmy się jak najwięcej nauczyć i wykorzystać ten dzień jak najlepiej, także dla samego siebie – dobrze widziane jest szukanie sobie zajęć i pomaganie innym w pracy. Najgorzej jest stać z założonymi rękami i nie robić nic. Powierzone nam drobne zadania starajmy się wykonać poprawnie, ale też nie bójmy się pytać, jeśli czegoś nie wiemy czy nie rozumiemy. Może się zdarzyć, że podczas dnia próbnego pracodawca będzie chciał przetestować np. naszą reakcję na stresującą czy nietypową sytuację. Nie dajmy się wyprowadzić z równowagi.

Dzień próbny służy nie tylko pracodawcy, lecz także osobie starającej się o pracę. Może się zdarzyć, że po tym jak przyjrzymy się bliżej warunkom pracy, oferta nie będzie już dla nas tak interesująca. Odczekajmy dzień, dwa i dajmy firmie lub rekruterowi tzw. feedback, czyli informację zwrotną. Napiszmy, co podobało nam się w pracy, z czym mieliśmy problem, czego musimy się jeszcze nauczyć, a co nam nie odpowiada. Na koniec określmy, czy nadal jesteśmy zainteresowani zatrudnieniem na danym stanowisku.

Pamiętajmy, że dzień próbny to ostatni etap rekrutacji, a nie gwarancja zatrudnienia. Ostateczna decyzja zależy od tego, jak ocenili nas zespół i pracodawca. Dopiero po pozytywnej reakcji możemy zacząć rozmawiać o warunkach umowy.

Agnieszka Kamińska, Szwajcaria. Autorka miesięcznika Praca za granicą i serwisu www.pracazagranica.pro

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!