Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Dla przedsiębiorców- Mała Gewerba w Niemczech. Na czym polega?

Dla przedsiębiorców- Mała Gewerba w Niemczech. Na czym polega?

Rynek niemiecki jest otwarty dla osób chcących się rozwijać i stworzyć własną firmę. Sam proces otwarcia działalności gospodarczej w Niemczech jest znacznie prostszy niż np. w Polsce.

 

Mała Gewerba, czyli coś dla mniejszych przedsiębiorców w Niemczech

Zgodnie z niemieckim prawem, drobnym przedsiębiorcą nazwiemy kogoś, kto w ramach własnej działalności nie ma większego rocznego (z poprzedniego roku) dochodu niż 24,5 tysiące euro i którego obrót w obecnym roku raczej nie przekroczy kwoty 50 tysięcy euro. Jeżeli szacujemy potencjalny dochód w danym roku, ponieważ dopiero założyliśmy firmę, musimy sobie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zarobimy mniej, czy więcej, jakie perspektywy daje nam otwarcie danej firmy. Odpowiedź na to pytanie stanie się jednocześnie odpowiedzią na pytanie, czy jesteśmy małymi przedsiębiorcami.

Wszelkie przepisy związane z małą działalnością w Niemczech znajdziecie w Kleinunternehmerregelung. Z uwagi na fakt, że osoby pracujące na własną rękę mogą mieć większy problem z wysokimi obrotami, Kleinunternehmerregelung reguluje wiele ulg dla takich osób.

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, podatnik nie musi się przejmować obowiązkiem opłacenia podatku obrotowego w momencie kiedy nie zarabia rocznie powyżej 24,5 tysiąca euro. Szacuje się więc, że wszystkie wpływy od klientów w ciągu roku należy podsumować, a następnie odjąć od nich obrót związane ze środkami trwałymi.

Jeżeli przedsiębiorca uzna, że mimo możliwości rezygnacji z opłacania podatku obrotowego, chcę to robić, to jak najbardziej może. Decydując się na to, musi zgłosić swoją decyzję do urzędu skarbowego, a decyzja ta jest nieodwołalna przynajmniej przez pięć lat.

 

Jak zadeklarować, że jest się małym przedsiębiorcą w Niemczech?

Już chwilę po założeniu firmy w Niemczech otrzymujemy jeden załącznik, w którym musimy zadeklarować, czy opłacamy podatek obrotowy.

 

Plusy korzystania z niemieckiej „Małej Gewerby”

Z punktu widzenia klienta, mniejszy przedsiębiorca może stanowić oszczędność. Klient zawsze będzie porównywał ceny końcowe (brutto), a u mniejszego przedsiębiorcy będą one pomniejszone o podatek obrotowy. Jest to chwyt, który można wykorzystać w zakresie marketingu firmy.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!