Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Czym jest podatek dochodowy w Niemczech i jaka jest jego wysokość?

Czym jest podatek dochodowy w Niemczech i jaka jest jego wysokość?

 

Einkommensteuer, to słowo oznaczające podatek dochodowy w Niemczech. W najprostszych słowach można powiedzieć, że podatek dochodowy należy opłacić od wszystkich dochodów, które uzyskaliśmy jako pracownicy w ciągu roku kalendarzowego.

 

Podatek od wynagrodzenia, a podatek dochodowy w Niemczech

Istnieje jednak również podatek od wynagrodzenia, czyli niemiecki Lohnsteuer, który stanowi jedną z form podatku dochodowego. Jest to niezwykle ważny rodzaj podatków dla osób pracujących, ponieważ z każdej wypłaty musi zostać odtrącony, w postaci adekwatnej kwoty. Mamy jednak dobrą wiadomość dla osób zatrudnionych na umowę o pracę! Opłaceniem podatku zajmie się wasz pracodawca. Pracodawca będzie opłacać za Was również podatek solidarnościowy i inne niezbędne opłaty. Są to kwity potrącane z wynagrodzenia.

Osoby, które są zatrudnione w Niemczech w ramach umowy o pracę, nie muszą składać deklaracji podatkowej, o ile jest to jedyne źródło dochodu. Takie osoby zapłacą tylko Lohnsteuer. Podatek Einkommensteuer jest wyliczany właśnie na podstawie deklaracji podatkowej. Bierze się tu pod uwagę także wszystkie ulgi itp. W skrócie można powiedzieć, że każda osoba, która pracuje na siebie, czyli na własny rachunek lub osoby otrzymujące dodatkowe dochody poza regularną pracę będą musiały sporządzić deklarację podatkową w Niemczech.

 

Uwaga! Mimo że każdy podatnik pracujący, będzie musiał opłacić podatek od wynagrodzenia, czyli Lohnsteuer, to już nie każdy będzie musiał opłacić podatek dochodowy Einkommensteuer.

 

Wysokość podatku dochodowego w Niemczech 

Warto pamiętać, że w Niemczech funkcjonuje kwota wolna od podatku. Jest to kwota, do której nie ma obowiązku opłacania podatków. W tym roku wynosi ona niespełna 10 000 euro (9 744 euro) dla osób samotnych. Oznacza to, że od każdej kwoty powyżej tej wspomnianej, trzeba będzie odprowadzić podatek dochodowy. W Niemczech podatek dochodowy może wynosić od 14 aż do 45%. Oczywiście im większe dochody, tym większa stawka podatku dochodowego w Niemczech.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!