Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Czy znikną zielone karty do USA?

Czy znikną zielone karty do USA?

Po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA do Polski dotarły informacje, że loteria wizowa zostanie zamknięta. Czy rzeczywiście tak się stanie? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Loteria wizowa to bardzo ważny program, który stoi u fundamentów wielonarodowej kultury USA. Przeznaczona jest dla grup ludzi niedoreprezentowanych w społeczeństwie amerykańskim. Niedawno media w Polsce podały, że władze rządowe chcą ten program zamknąć. Postanowiliśmy to sprawdzić. Na oficjalnej stronie loterii zielonej karty (http://www.usadiversitylottery.com/) nie ma żadnej oficjalnej informacji potwierdzającej tę wiadomość. Na pierwszej stronie programu znaleźliśmy za to zapowiedź dotyczącą rozpoczęcia przyjmowania wniosków już na 2019 r. Na stronach urzędu imigracyjnego również nikt o likwidacji programu nie informuje.

 

Tylko straszenie?

Jeśli popatrzeć na ten program z ulubionej strony Donalda Trumpa, czyli biznesowej, to zupełnie nielogiczne byłoby jego zlikwidowanie. Opłata za aplikację to 1200 dol. za osobę. W 2010 r. padł rekord – w loterii wizowej złożono ponad 15 mln wniosków. Przypomnijmy, że opłata jest za złożenie wniosku, a nie za otrzymanie dokumentów stałego pobytu (zielonej karty). Co roku tylko 50 tys. spośród aplikujących osób otrzymuje zieloną kartę. Jak widać, to niezły biznes dla rządu.

 

Pomysły już były

Skąd zatem informacje, że program zostanie zamknięty? Rzeczywiście, w wywiadzie prowadzonym przez Raymonda Arthura dla BBC Donald Trump powiedział, że zakończy ten program. Jednak było to w grudniu 2016 r., a od tamtej pory ta deklaracja nie została powtórzona. Warto również wspomnieć, że wtedy Trump był prezydentem elektem, a nie zaprzysiężoną głową państwa. Przypomnijmy, że próbował wprowadzić również zakaz wjazdu dla muzułmanów i osób posiadających podwójne paszporty, jednak Sąd Federalny USA powstrzymał te zakusy.

W lutym br. pojawiły się propozycje zaostrzenia przepisów dotyczących wydawania wiz pracowniczych H1-B. Jednak to tylko pomysły. Szczególnie, że giganci rynkowi mocno tupnęli nogą. Najwięksi beneficjaci tego programu to Facebook, Google, Yahoo i inne wielkie koncerny. Obecny prezydent jest zdeterminowany, by pozbyć się nielegalnych imigrantów, którzy rzeczywiście generują duże koszty. Loteria wizowa jednak nie tylko daje zyski, lecz także jest legalna.

To, co może się zdarzyć i jest dość prawdopodobne, to zaostrzenie przepisów i wymagań wobec osób, które będą mogły składać dokumenty, aby otrzymać zieloną kartę.

W przeszłości wielokrotnie próbowano zlikwidować loterię. I tak w 2005, 2007, 2009, 2011 oraz 2012 r. Kongres próbował tego dokonać, ale jak dotąd bez skutku.

Dominika Staniewicz, Kalifornia, USA. Tekst pochodzi z miesięcznika „Praca za granicą” – www.pracazagranica.pro

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!