Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Czy emeryci w Niemczech płacą podatki? 

Czy emeryci w Niemczech płacą podatki? 

Być może będzie to zaskoczeniem dla wielu, jednak w Niemczech emeryci również muszą płacić składki podatkowe. W końcu gdy myślimy o emerytach i emeryturze, to w naszych oczach jest to czas odpoczynku, braku większych obowiązków względem państwa. Nic z tych rzeczy… Co ciekawe, pracując i opłacając składki, macie możliwość odliczenia od podatku jako wydatków na emeryturę. Prawda jest jednak taka, że gdy już jesteście na emeryturze, to będziecie musieli płacić podatek od dochodu, który otrzymujecie.   

Czerwiec i lipiec to miesiące, w których w Niemczech, emeryci zwykle otrzymują podwyżki swoich emerytur. W prawdzie nie zawsze jest to powód do radości.

Oczywiście, takie podatki będą generalnie niższe, a to dlatego, że zwykle emerytura to mniejszy dochód niż ten z regularnej pracy. Zdarza się jednak, że niektórzy emeryci w ogóle nie płacą podatków, a ma na to wpływ kwota wolna od podatku dla emerytów i rencistów, czy podstawowa kwota wolna od podatku — Rentenfreibetrag oraz Grundfreibetrag. 

  

Czym jest Rentenfreibetrag? 

Tak jak wspominaliśmy wyżej, to kwota wolna od podatku, która została ustanowiona specjalnie dla emerytów i rencistów w Niemczech. Warto wspomnieć o tym, że ten typ pomocy powoli zanika, gdyż plan jest taki, aby do roku 2040 kwota ta wynosiła 0%. Z roku na rok wsparcie będzie coraz mniejsze. Osoby, które przechodzą na emeryturę,  podlegają kwocie wolnej od podatku, w wysokości 18% swojego dochodu. 

 

Czym jest Grundfreibetrag?

Tu mamy do czynienia z kwotą wolną od podatku dla wszystkich podatników, w tym emerytów. Znaczy ona tyle, że zawsze od jakiejś części dochodu, nie trzeba będzie opłacać podatków. Emeryci mogą liczyć na kwotę wolną od podatku, po odjęciu wyżej wspominanego Rentenfreibetrag. Pocieszające jest to, że podstawowa kwota, w odróżnieniu od Rentenfreibetrag, wzrasta co roku. W poprzednim roku 2021 było to 9 744 euro na rok podatkowy na osobę lub 19 488 euro w przypadku małżeństw. 

Jeżeli zatem dochód emerytów będzie przekraczał te kwoty, to wtedy jako emeryci, musielibyście płacić podatek. Ratunkiem mogłyby się okazać odliczenia od podatku. 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!