Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Czas na nowalijki!

Czas na nowalijki!

Trwa nabór pracowników sezonowych do Holandii. Zdobycie pracy w szklarniach nie jest trudne, również dla osób bez doświadczenia zawodowego w branży. Nie zawsze trzeba znać język obcy. Do wykonania na miejscu są proste, ale męczące czynności.

 

W końcówce kalendarzowej zimy wzrasta popyt na pracowników sezonowych w Holandii. W tym okresie pracodawcy muszą zadbać o obsadzenie wielu stanowisk w ogrodnictwie, rolnictwie oraz sadownictwie. Część zadań polega na pakowaniu, sadzeniu, pielęgnacji i sortowaniu kwiatów. Można zajmować się drzewkami, a także przygotowaniem do zbiorów warzyw i owoców. Co roku trwa nabór personelu do opieki nad miejskimi zieleńcami. Powstają kilkuosobowe brygady, które wykonują zadania na terenie różnych gmin.

 

Szansa na debiut

Preferowane są osoby, które już pracowały w rolnictwie, ogrodnictwie czy sadownictwie. Prawdopodobnie w maju lub czerwcu szerzej zostaną otwarte drzwi przed branżowymi debiutantami. Wtedy standardowo zapotrzebowanie na personel znacznie wzrasta. – Nowo zatrudnione osoby radzą sobie dobrze i bardzo szybko się uczą, ponieważ praca nie jest trudna. W każdej ze szklarń za nowych pracowników jest odpowiedzialny brygadzista, który pokazuje i uczy, jak wykonywać dane czynności – mówi rekruterka, Sylwia de Almeida.

Wielu pracodawców wyznacza normy. Dla początkujących są one niższe i nie powinny stanowić problemu. Z czasem trzeba się nastawić na szybsze tempo. Wymagania są określane w rajkach (rządkach) lub konkretnej liczbie kilogramów. Niekiedy na wypracowanie odpowiedniej szybkości trzeba poświęcić tydzień. Jednak zdarza się, że zajmuje to więcej czasu. Kluczem do sukcesu jest m.in. systematyczność danej osoby.

– Część klientów nie wymaga znajomości języka obcego. Ich oferty cieszą się zdecydowanie największym zainteresowaniem. W takich miejscach pracuje wielu Polaków, zatrudnieni są też polskojęzyczni koordynatorzy. Jeśli już trzeba posługiwać się językiem angielskim czy holenderskim, to przeważnie na poziomie A2, sporadycznie B1 – informuje inna rekruterka, Karolina Ulita-Mikiciuk.

 

Nie ma lekko

Szklarnie w Holandii znacznie różnią się od tych w Polsce. Są przede wszystkim zdecydowanie większe i wyższe, przypominają hale produkcyjne. W środku spore znaczenie mają rozwiązania techniczne i skomputeryzowanie prac. Żeby sezonowcy nie byli zbyt zaskoczeni, rekruterzy pokazują im w trakcie naboru filmiki z potencjalnymi miejscami pracy.

W szklarniach z pomidorami dzień pracy rozpoczyna się np. o godz. 6. Na pracowników czekają różne zadania, w tym sadzenie krzaczków. – Trzeba zajmować się tzw. klipsowaniem, które powoduje, że sadzonka rośnie w górę z zachowaniem prostego wzrostu krzaka i gałązek. Są też do wykonania takie czynności jak zaaki, czyli okręcanie krzaka w lewo, a także snoeje, tj. obrywanie kwiatostanu z krzaków pomidora. Pracownicy zajmują się też zbiorem i pakowaniem pomidorów na tacki w zależności od wagi. Do tego dochodzi cięcie liści, aby krzak pomidora miał dostęp światła – opisuje Sylwia de Almeida. Dodaje, że do obowiązków należy również likwidacja krzaków w szklarni.

Kandydaci muszą być przygotowani do pracy fizycznej. Część zadań należy wykonywać w pozycji stojącej, inne w pochylonej, a jeszcze inne na siedząco. Przydają się więc odpowiednia kondycja fizyczna i dobry stan zdrowia. Przeciwwskazania? Z pewnością problemy ze stawami czy kręgosłupem nie ułatwią wykonywania prac. Przeszkadzać mogą warunki atmosferyczne. Są szklarnie, w których okna zamykają się automatycznie podczas opadów deszczu. Wtedy szybko robi się parno, a używane przez pracowników określenia „piekiełko” czy „sauna” nie należą do rzadkości.

Część prac odbywa się na wózkach elektrycznych, które podnoszą pracowników na wysokość czterech, pięciu metrów. Osoby z lękiem wysokości mogą mieć problemy z wykonaniem takich zadań jak np. opuszczanie i owijanie pomidorów. Zwłaszcza że wózki wydają się niestabilne, wydaje się, że bujają się na boki. Dodatkowym problemem bywa ból pleców spowodowany opieraniem się o rurki zabezpieczające.

 

Sezonowe warunki

W tej branży ważna jest dyspozycyjność. Zdarza się, że rekruterzy proszą kandydatów o określenie możliwego terminu rozpoczęcia pracy. Część firm potrzebuje pracowników praktycznie z dnia na dzień. To opcja korzystna szczególnie dla chętnych przebywających już za granicą. Jeśli chcą oni skorzystać z ofert firm działających w Polsce, to nie muszą wracać do kraju. Niezbędne dokumenty zostaną przesłane drogą elektroniczną. Podane zostaną też dane kontaktowe do polskojęzycznych koordynatorów w Holandii. Ponadto preferowane są osoby, które przepracują ustalony okres (np. trzy miesiące).

Na chętnych czekają stawki minimalne (od 1 stycznia 2017 r. 1551,60 euro brutto miesięcznie dla pracowników mających co najmniej 23 lata) lub nieznacznie wyższe. Sezonowcy nie muszą się martwić o zakwaterowanie. – Część klientów zapewnia miejsca w trzy-, czteropokojowych domkach, a pokoje są zazwyczaj dwu-, trzyosobowe – informuje Karolina Ulita-Mikiciuk. Firmy oferują też w pełni wyposażone bungalowy, mieszkania, a coraz rzadziej domki kempingowe. Standardowo opłaty za zakwaterowanie są pobierane z wynagrodzenia. Zdarza się, że miejsce zamieszkania jest w pobliżu szklarni. Jeśli trzeba dojechać, to wielu pracodawców udostępnia samochody i/lub rowery.

 

Przykładowe wynagrodzenia

Zakres obowiązków

Wynagrodzenie

Okręcanie pomidorów

9,98 euro brutto na godzinę

Pakowanie kwiatów

8,96 euro brutto na godzinę

Praca przy chryzantemach

9,43 euro brutto na godzinę

Praca przy ogórkach

9,43 euro brutto na godzinę

Praca z tulipanami (sadzenie, zrywanie, bukietowanie)

9,43 euro brutto na godzinę

Pracownik szklarni (kwiaty i warzywa)

9,43 euro brutto na godzinę

Zbiór i segregacja pieczarek

8,96 euro brutto na godzinę

 

Marcin Gazda, autor miesięcznika Praca za granicą i serwisu www.pracazagranica.pro

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!