Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Co zrobić, by nie dać się wrobić

Co zrobić, by nie dać się wrobić

TANIE LATANIE | Dzięki tanim liniom lotniczym samolot stał się środkiem transportu dostępnym dla każdego. Przy zakupie biletu warto jednak dobrze znać chwyty stosowane przez przewoźników, by nie spotkała cię później niemiła niespodzianka.

 

            Bilet tanich linii lotniczych najlepiej jest kupić za pośrednictwem strony internetowej wybranego przewoźnika. Zanim jednak przystąpisz do procesu zakupu, najpierw zapoznaj się dokładnie z wszelkimi informacjami zamieszczonymi na stronie. Warto to zrobić, nawet jeśli już kiedyś  kupowałeś bilet tanich linii, bo co chwilę wprowadzane są jakieś nowości. Koniecznie przeczytaj przede wszystkim o opłatach dodatkowych, limicie bagażu, odprawie on-line, a także o zasadach ewentualnego zwrotu biletu lub zmiany terminu.

            Te wszystkie informacje muszą być zawarte na stronie przewoźnika. Nie opłaca się natomiast z jakimikolwiek pytaniami dzwonić na infolinię, która z reguły jest droga (minuta połączenia może kosztować nawet 5 zł), a czas oczekiwania na połączenie z konsultantem długi. Zupełnie nie opłaca się również kupować biletu przez centrum telefoniczne, bo taka usługa jest znacznie droższa niż zakup biletu on-line. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, lepiej już skorzystaj z pomocy biura podróży. Pobierze ono wprawdzie za usługę prowizję (ok. 50 zł), ale w zamian udzieli niezbędnych informacji i rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące podróży.

 

Dodatkowe opłaty

            Do podstawowej ceny biletu doliczane są tzw. opłaty dodatkowe. Niektórych z nich nie unikniesz i bez ich pokrycia po prostu nie kupisz biletu, za innymi kryją się dodatkowe usługi, o których  sam możesz zdecydować.

            I tak kosztami obowiązkowymi są opłaty lotniskowe i podatki. Z reguły wynoszą one kilkadziesiąt złotych, choć trafiają się promocje zwalniające z tych opłat. Nigdy nie ma natomiast promocji na tzw. usługę transakcyjną przy płatności kartą kredytową. Wynosi ona około 20 zł od pasażera za lot w jedną stronę. Praktycznie nie ma możliwości, by tej opłaty uniknąć, bo rezerwując bilet w Polsce trzeba użyć karty kredytowej. Sporadycznie można zapłacić przelewem, za który jednak też pobierana jest jakaś opłata.

            Kolejny dodatkowy koszt to bagaż. Jednak z dużego bagażu, rejestrowanego, można już zrezygnować, tym bardziej, że limit podręcznego w dwóch najpopularniejszych wylatujących z polskich lotnisk liniach, czyli Ryanair i Wizz Air, wynosi 10 kg. Opłaty za bagaż główny są natomiast wysokie, w Wizz Airze wynoszą one 68 zł za sztukę, w Ryanairze 63 zł (w lipcu i sierpniu 84 zł).

            Inne dodatkowo płatne usługi to m.in. pierwszeństwo wejścia na pokład, serwis sms, miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi. Te usługi z reguły nie są drogie i warto je wykupić chcąc zwiększyć komfort podróży.

            W tanich liniach lotniczych ekstra płaci się również za dzieci do dwóch lat (choć podróżują na kolanach rodziców i nie zabierają dodatkowego miejsca). W Wizz Airze za niemowlaka zapłacisz 113 zł, w Ryanairze 84 zł.

 

Odprawa on-line

            Samodzielna odprawa jeszcze do niedawna była usługą dla chętnych, mającą na celu przyspieszenie procedur na lotnisku. Dzisiaj coraz częściej jest już obowiązkowa. Tak jest np. w Ryanerze. W tej linii trzeba się odprawić od 21 dni do 4 godzin przed planowanym wylotem. To nic trudnego. Na stronie przewoźnika wystarczy odnaleźć swoją rezerwację i wprowadzić dane z dokumentu podróży (paszportu lub dowodu osobistego). Po zakończeniu tego procesu koniecznie trzeba wydrukować kartę pokładową. Za jej brak na lotnisku zapłacisz karę w wysokości 40 euro. Co więcej, chociaż odprawa on-line jest obowiązkowa,  pobierana jest za nią opłata w wysokości 21 zł w momencie rezerwacji biletu (z opłaty może zwolnić jedynie specjalna promocja).

            Darmowa odprawa internetowa obowiązuje natomiast w Wizz Airze. Dostępna jest pomiędzy 7 dniem a 3 godzinami przed odlotem. Te linie dopuszczają jeszcze odprawę na lotnisku, ale pobierana jest za nią dodatkowa opłata – 23 zł wybierając tę opcję w momencie zakupu biletu i 46 zł kupując ją na lotnisku. Za dokonanie samodzielnej odprawy, ale brak karty pokładowej, również zapłacisz 46 zł.

 

Kiedy kupować

            Bilet warto zarezerwować z pewnym wyprzedzeniem. Kupowanie na ostatnią chwilę bez wątpienia wpłynie na jego cenę. Ale bez przesady. To, że kupisz bilet pół roku naprzód wcale nie oznacza, że będzie on super tani. Są bowiem okresy (np. wakacje lub święta), gdzie cena nigdy nie spada poniżej pewnego poziomu. Poza tym linie lotnicze nieustannie ogłaszają jakieś promocje i to na nie najbardziej opłaca się polować.

            Ponadto kupowanie z dużym wyprzedzeniem niesie ze sobą dodatkowe ryzyko w przypadku ewentualnej niemożności zrealizowania podróży. W tanich liniach nie opłaca się bowiem zmieniać terminu podróży czy nazwiska pasażera. Za każdą zmianę pobierane są wysokie opłaty, często przekraczające cenę samego biletu. Wiele linii nie dopuszcza również możliwości anulacji biletu i w razie braku możliwości odbycia podróży pieniądze po prostu przepadają. Optymalna wydaje się więc rezerwacja na 2-1 miesiąc przed datą wylotu, kiedy cena powinna być atrakcyjna i raczej możemy być już pewni realizacji swoich planów.

            Ewentualnie przed utratą wszystkich pieniędzy może uratować cię jeszcze ubezpieczenie. Jest ono zawsze dostępne w momencie zakupu biletu. Chroni na wypadek kosztów leczenia, zagubienia bagażu i właśnie rezygnacji z podróży. By uzyskać zwrot kosztów, powód rezygnacji musi być jednak ściśle określony (śmierć lub choroba najbliższego członka rodziny, twoja choroba). Zanim wykupisz ubezpieczenie, najpierw dokładnie zapoznaj się z jego warunkami, które zawsze dostępne na stronie internetowej.

 

Milena Waldowska

 

Opłaty pobierane przez przewoźników:

 

Rodzaj usługi

Ryanair

(www.ryanair.com)

Wizz Air (www.wizzair.com)

Płatność kartą kredytową

21 zł za lot od pasażera

23 zł za lot od pasażera

Bagaż

63 zł (84 zł VII,VIII) –

I sztuka, max. 15 kg;

147 zł – II sztuka, max. 15 kg

68 zł – I sztuka, max. 32 kg

Odprawa on-line

21 zł za lot od pasażera

bezpłatna

Odprawa na lotnisku

niedostępna

23 zł – zakup przez stronę internetową, 46 zł – zakup na lotnisku

Wydrukowanie karty pokładowej na lotnisku

168 zł

46 zł

Dzieci do dwóch lat

84 zł za lot

113 zł za lot

Zmiana daty podróży

105 zł + ewentualna różnica w cenie biletu

135 zł + ewentualna różnica w cenie biletu

Zmiana nazwiska pasażera

420 zł

180 zł

Anulacja biletu

brak możliwości

270 zł – usługa niedostępna on-line

Pierwszeństwo wejścia na pokład

16,80 zł

11 zł

Centrum telefoniczne

2,06 zł/min. – linia anglojęzyczna, 4,88 zł/min. – linia polskojęzyczna

3,66 zł/min.

* Ceny dotyczą opłat pobieranych przez strony internetowe przewoźników. W centrum telefonicznym lub na lotnisku obowiązują wyższe stawki na niektóre usługi.

 

Źródło: "Praca i nauka za granicą", wyd. nr 165 (17.05-30.05.2010)

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!