Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Choroba w Niemczech, a brak ubezpieczenia.

Choroba w Niemczech, a brak ubezpieczenia.

W Niemczech każda osoba ubezpieczona posiada kartę ubezpieczonego, która świadczy o ważności takiego ubezpieczenia zdrowotnego. To kraj, w którym nie można liczyć na ulgowe traktowanie i każdy, kto chce skorzystać z bezpłatnych usług lekarskich, musi posiadać wyżej wspomnianą kartę. Nawet kiedy karetka przyjeżdża po chorego do domu, ten musi się wylegitymować kartą ubezpieczonego. Oczywiście, jeżeli jest to przypadek skrajnie zagrażający życiu, nie ma czasu na takie formalności. Te są załatwiane później.

Warto wspomnieć o tym, że w Niemczech ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe. To, jakie ubezpieczenie wybierzesz, zależy jedynie od Ciebie - państwowe ubezpieczenie, prywatne itp.Istnieją także opcje rodzinnego ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech. Różnica między Polską a zachodnim sąsiadem jest taka, że u nas funkcjonuje jedna forma ubezpieczenia zdrowotnego, czyli NFZ. Inne, prywatne opcje stanowią jedynie dodatek. W Niemczech tych opcji jest więcej, a my wybieramy tę, która najbardziej nam pasuje.

  

Brak ubezpieczenia

Faktem jest, że jako taka kara za brak ubezpieczenia w Niemczech nie istnieje. Może się jednak okazać, że osoby, które będą chciały się póżniej ubezpieczyć, zapłacą za to więcej niż inni.

Mimo obowiązku ubezpieczeniowego, zdarzają się także osoby, które nie posiadają ubezpieczenia. Najczęściej wynika to z ich ciężkiej sytuacji finansowej. Do takiej grupy często zaliczamy również imigrantów.

Ku zaskoczeniu, organizacje niemieckie, takie jak Malteser wychodzą naprzeciw osobom nieubezpieczonym i oferują anonimowe porady lekarskie dla tego typu osób. W takie miejsce mogą zgłosić się kobiety w ciąży czy osoby schorowane.

Osoby chcące zgłosić się po taką pomoc powinny zapoznać się z listą miejsc, w których zostaną przyjęte. Takie informacje można znaleźć na oficjalnej stronie Malteser. Niestety miejsca w których przyjmują lekarze w ramach pomocy osobą nieubezpieczonym, są ograniczone. Zwykle są to większe miasta i nie każdy ma możliwość szybkiego przetransportowania się w takie miejsce. Często okazuje się, że takiej osobie łatwiej i nawet taniej może wyjść prywatna wizyta u lekarza.

  

 Leczenie prywatne w Niemczech 

Oczywiście osoby które nie są ubezpieczone, mogą korzystać z możliwości leczenia odpłatnego. To jednak na terenie Niemiec jest dosyć kosztowne. Porada laryngologa w Niemczech to koszt około 100 €. Kontrolna wizyta u ginekologa będzie kosztowała w okolicy 60 €, a badanie usg 50 €. Zwykła porada u internisty może kosztować od kilkunastu do kilkudziesięciu euro – wszystko w zależności od doświadczenia i renomy lekarza.

Podsumowując, w Niemczech każdy powinien mieć ubezpieczenie zdrowotne, jednak można to zrobić na własną rękę, na taki sposób który jest dla niego najbardziej wygodne. Osoby nieubezpieczone, w w ciężkiej sytuacji ekonomicznej mogą liczyć na pomoc w organizacji i umówienie bezpłatnej wizyty lekarskiej. Warto także pamiętać, że prywatne leczenie w Niemczech nie należy do najtańszych.

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!