Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Mutterschaftsgeld, czyli zasiłek macierzyński w Niemczech

Mutterschaftsgeld, czyli zasiłek macierzyński w Niemczech

Mutterschaftsgeld, czyli zasiłek macierzyński w Niemczech przeznaczony, oczywiście, dla kobiet w ciąży.

W Niemczech kobiety mają możliwość rezygnacji z pełnienia obowiązków związanych z pracą na 6 tygodni przed planowanym porodem. To czas, w którym kobiety są szczególnie chronione. Ponadto w Niemczech funkcjonuje również zaraz pracy dla kobiet do 8 tygodnia po porodzie. Zakaz ten może ulec wydłużeniu o 4 tygodnie, jeżeli kobieta urodziła:

  •  przedwcześnie
  •  dziecko niepełnosprawne
  •  bliźniaki, trojaczki…


Uwaga! Kobiety, które doświadczyły poronienia po 12 tygodniu ciąży, mogą liczyć na ochronę przed zwolnieniem.

Zasiłek macierzyński w Niemczech jest rekompensatą dla kobiet, które w okresie zabronionej pracy nie mogą zarabiać. Jest on wypłacany przez kasę chorych a wysokością, wraz z zasiłkiem pracowniczym, nie odstępują od regularnej wypłaty.

 

Jak otrzymać zasiłek macierzyński w Niemczech?

W celu otrzymania takiego zasiłku należy być w posiadaniu dokumentu (zaświadczenia) wystawionego przez lekarza bądź położnej, w którym wyznaczony będzie planowany termin porodu. Kobiety, które chcą otrzymywać zasiłek macierzyński w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w Niemczech, muszą złożyć odpowiedni wniosek w kasie chorych. Są jednak jeszcze inne warunki regulujące prawo przyznania zasiłku macierzyńskiego. Po pierwsze jest to prawo do Krankengeld, czyli zasiłku chorobowego, po drugie spełnienie jednego z następujących kryteriów:

  •  jeżeli funkcjonuje stosunek pracy;
  •  jeżeli wypowiedzenie stosunku pracy przez pracodawcę w trakcie ciąży swojej pracownicy (taki zwolnienie musi być zgodnie z prawem);
  •  jeżeli stosunek pracy rozpoczął się po rozpoczęciu funkcjonowania okresu ochronnego.

 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w Niemczech

Kobieta, która jest w ciąży, ma możliwość pozyskiwania zasiłku macierzyńskiego oraz pracowniczego, od 6 tygodnia do planowanej ciąży, do 8 tygodni po porodzie. W sumie kwota zasiłków jest równowartością dotychczasowej wypłaty w kwocie netto. Dzięki temu urlop macierzyński w Niemczech jest wielką pomocą dla kobiet.

Standardowo kasa chorych wypłaca w ramach zasiłku 13 euro dziennie. Jeżeli z kolei pracownica zarabia więcej niż wyżej wspomniane 13 euro w ciągu dnia, to pracodawca przejmuje koszty różnicy.

 

Zasiłek macierzyński i Minijob

Kobiety, którym teoretycznie nie przysługuje prawo do pobierania zasiłku, ale pracują w ramach Minijob, również podlegają okresowi ochronnemu. Wynika to z ustawy o macierzyństwie i wygląda tak, że młoda mama najczęściej otrzymuje dodatek od swojego pracodawcy.

 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!