Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

2022 i zmiany podatkowe w Niemczech. Sprawdź!

2022 i zmiany podatkowe w Niemczech. Sprawdź!

Kiedyś wspominaliśmy, że najwyższe podatki i składki na ubezpieczenie płacą Belgowie, ale zaraz po Belgii najwyższe z nich znajdziecie właśnie w Niemczech. 

Co zmieni się w niemieckich podatkach od 2022 roku? 

 

Kwota wolna od podatku 

Od stycznia 2022 roku Niemcy mogą liczyć na wyższą kwotę wolną od podatku. Osoby zatrudnione w Niemczech zostały zapewnione przez rząd, że tzw. minimum socjalne będzie dla nich wolne od podatku. Steuerfreibetrag, czyli tzw. podstawowa ulga osobista w Niemczech będzie wynosiła od tego roku 9 984 euro. Jest to kwota minimalna, którą musi ponieść każdy mieszkaniec w związku z życiem na terenie kraju. Podobnie w przypadku kwoty wolnej od podatku dla małżeństw rozliczających się wspólnie w Niemczech. Kwota została podniesiona do 19 968 euro, zaś osoby opiekujące się dziećmi oraz ich wykształceniem przy rozliczeniu mogą liczyć na kwotę wolną w wysokości 1 464 euro. 

Dodatki do pensji? 

W tym roku dodatki do pensji tj. bony, bilety itp. będą podlegały zwolnieniu do kwoty 50 euro w ciągu miesiąca. Są jednak nowe zasady! Wszelkie karty i bony  przepłacone będą musiały być przeznaczone na konkretne cele w konkretnych miejscach. 

 

Do kiedy można składać deklarację podatkową w Niemczech? 

W celu rozliczenia poprzedniego roku niemieckie deklaracje podatkowe trzeba złożyć do ostatniego dnia lipca tego roku. 

Jeżeli jednak podatnik korzysta z pomocy specjalisty, może rozliczyć się nawet do końca lutego 2023 roku. 

 

Co jeżeli nie złożycie deklaracji na czas? 

W Niemczech niewypełnienie obowiązku złożenia deklaracji skutkuje karami finansowymi. Obecnie funkcjonująca kara wynosi 25 euro za każdy rozpoczęty miesiąc. 

 

Przeprowadzka w zawiązku z pracą 

Już od 1 kwietnia 2022 roku osoby, które zmieniają miejsce zamieszkania w związku z pracą, mogą liczyć na wsparcie przy okazji rozliczenia podatkowego. Jest to tzw. ryczałt na koszty przeprowadzki. Singiel będzie mógł liczyć na kwotę 886 euro, zaś małżeństwa, pary oraz dzieci - 590 euro od osoby.

 

Dodatek za koronawirusa

Jeśli niemiecki pracodawca przyzna pracownikowi bonus ze względu na pracę w trakcie pandemii koronawirusa, to do ostatniego dnia marca bieżącego roku kwota ta będzie zwolniona z podatku (maksymalnie do 1500 euro). 

 

Biuro w domu

W dniach, których pracownicy pracują z domu, do końca 2022 roku, obowiązuje możliwość odliczenia 5 euro każdego dnia. Łącznie nie może być to jednak kwota wyższa od 600 euro. Przypominamy też, że osoby, które jeżdżą do pracy, mogą starać się o dodatek za dojazd do pracy w Niemczech. Jest to 30 centów za każdy kilometr. 

 

Co nowego dla pracowników?  

W tym roku, jeśli pracodawca zapewni posiłki swoim pracownikom, będą one podlegały opodatkowaniu (po prostu niemiecki US uzna to za wynagrodzenie, które zależy opodatkować). Od tego, czy tak się stanie zależy wartość „wynagrodzenia”, a w tym roku jest to 270 euro za posiłki w pracy. 

Zamów ofertę Bez zobowiązań

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie w Ciągu 24h!

Nie odkładaj swojego rozliczenia!

Odbierz swój zwrot podatku, uzyskaj zasiłek i zwrot ubezpieczenia!

Nie zastanawiaj się dłużej i dokończ formularz!